BisoTech Bitümlü Membran Fabrikası

Üretim Hattı

Bitümlü Membran Üretim Tesisi, aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

01

KIZGIN YAĞ DAİRESİ

02

BİTÜM STOK TANKLARI

03

YARI MAMUL HAZIRLAMA KARIŞTIRICILARI

04

BİTÜMLÜ MEMBRAN ÜRETİM MAKİNESİ

05

AMBALAJ VE PALET SHİRİNG FIRINI

06

BORU TESİSATLARI

07

FİLTRELER VE HOMOJENİZATÖR

08

DESTEK GRUPLARI

Kızgın Yağ Kazan Dairesi

PS Resim25 Kızgın Yağ Kazanı.jpg

Bitümlü membran üretim fabrikasının ana hammaddesi bitümdür. Bitüm ortam sıcaklığında akışkan olmayan bir malzemedir. Bitümün akışkanlığını sağlamak için ısı enerjisine ihtiyaç vardır. Bitümlü membran üretim fabrikasında gerekli olan ısı enerjisi (200- 250°C) fabrikanın üretim kapasitesine uygun olarak seçilmiş bir kızgın yağ kazanı ile sağlanır.

 

Kızgın yağ kazanı brülöründe yakıt olarak, doğalgaz, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG), fuel oil, mazot kullanılabilir. Brülör için seçilen yakıtın cinsine göre farklı yapılarda yakıt tankları ve tesisatları kullanılır.

Bitüm Stok Tankları

Bitüm Stok Tankları // BisoTech

Bitüm bir petrol fraksiyonudur. Petrol rafinerilerinde özel ısı yalıtımlı tankerlere cenderelerden 180°C da yüklenir. Bitümlü membran üretim fabrikalarında bitüm stok tanklarında depolanır. İhtiyaca göre bitüm stok tankları 50-100-200 ton kapasitelerde imal edilir.

 

Bitüm stok tankları içten serpantin ve emiş ağzında namlucuk ısıtmalıdır. Otomatik ısıtma ve tartı kontrollüdür. Bitüm stok tankının tüm yüzeyleri 80 kg/mᵌ yoğunluğunda taş yünü ile ısı yalıtımı yapılmış ve üzeri 0,5 mm galvaniz saç veya alüminyum saçla kaplanmıştır.

Yarı Mamul Hazırlama Karıştırıcıları

Yarı Mamul Hazırlama Karıştırıcıları // BisoTech

Üretimin ihtiyacı olan modifiye edilmiş bitümün hazırlandığı karıştırıcılardır. Tercihe göre farklı maksatlar için farklı özellik ve ebatlarda karıştırıcılar mevcuttur.

 

Kurulmak istenilen bitümlü membran fabrikasının üretim kapasitesine ve müşterilerin tercihlerine göre yarı mamul hazırlama kısmı; aşağıdaki karıştırıcılar, motorlu filtre, basma pompası, homojenizatör ve otomatik tartı elektrik panolarından oluşacak kombinasyonla dizayn edilir.

 • 10 m³ hızlı karıştırıcı

 • 17 m³ yatay karıştırıcı

 • 17 m³ dik karıştırıcı

 • 40 m³ stok karıştırıcı

Bitümlü Membran Üretim Makinesi

Hazırlanmış olan yarı mamulün membrana dönüştürüldüğü makinedir.

Ek Opsiyonlar;
  Kumlama arabası ve kumlama grubu,
  Otomatik kalınlık kontrolü,
  Lazerle keçe daralmasını ölçmek,
  Çıkan ürünün tartılması,
  Otomatik paletleme ve shiringleme.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER
 

Ambalaj ve Palet Shiring Grubu

Paletleme;
Tartılan ürünler otomatik olarak dörtlü gruplar halinde palet üzerine dizilir ve shiring için hazır duruma getirilir. Palet olarak Euro palet (100 x 120 cm) kullanılır. Paletler bir konveyör yardımı ile shiring fırınına yönlendirilir. 


Shiring fırını;
Otomatik paletleme makinesinden çıkan ve shiring naylonu ile kaplanan palet shiring fırınına bir konveyör yardımı ile girer ve shiring işlemi tamamlanmış olarak fırından çıkar, stok alanına alınır.

Boru Tesisatları

Fabrikada farklı amaçlarla değişik dizayn ve özelliklerde boru tesisatı kullanılmaktadır;

 • Bitüm boru tesisatları

 • Yarı mamul basma boru hatları

 • Soğutma suyu basma boru hatları

 • Basınçlı hava boru hatları

Filtreler ve Homojenizatör

Filtreler;
Bitüm ve yarı mamul basma hatlarında farklı dizaynda filtreler kullanılır. Bu hatlarda kullanılan bütün filtreler kızgın yağ ceket ısıtmalıdır.

Homojenizatör;
Yarı mamul olarak hazırlanan bitümlü karışım heterogen bir yapıdadır. Bunu homojen bir karışım haline getirmek için homojenizatör kullanılır. 

 

Destek Grupları

 • Basınçlı hava kompresörü

 • Su soğutma kulesi

 • Laboratuvar